Zdzisław Beksiński, Salvador Dali„Dwa światy”
wystawa czasowa
16.01–02.04.2024

Galeria Pałacyk

Wystawa pt „Dwa światy”, która prezentuje dzieła dwóch wybitnych twórców sztuki współczesnej Zdzisława Beksińskiego i Salvadora Dalego. Pomimo, iż drogi artystycznego rozwoju tych osobowości nie przecinały się, to ich dorobek posiada wiele punktów stycznych. Obaj wykreowali światy, które są niepowtarzalne na tle sztuki współczesnej. Ich unikatowe, tajemnicze, przesycone mistycyzmem oraz symboliką dzieła, oprócz wielowymiarowej treści cechuje własny, indywidualny i powszechnie rozpoznawalny styl. Ekspozycja w Galerii Pałacyk ma na celu zestawienie i porównanie tych dwóch wyjątkowych sposobów artystycznego przetwarzania rzeczywistości. Na wystawę w Lubinie składają się  grafiki komputerowe Zdzisława Beksińskiego oraz grafiki Salvadora Dalego.

Beksiński jest obecnie jednym z najbardziej cenionych polskich malarzy. Najpierw zajmował się fotografią tradycyjną, później malarstwem i rzeźbą, a pod koniec życia tworzył przede wszystkim grafiki komputerowe. W Polsce był prekursorem artystycznej pracy z wykorzystaniem metod cyfrowego przetwarzania obrazów. W latach 1999–2001 opracował autorską technikę fotomontażu cyfrowego. W Galerii Pałacyk prezentowane są dzieła, które artysta stworzył stosując techniki cyfrowej kreacji.

Prezentowane w Galerii Pałacyk prace plastyczne Salvadora Dalego, jednego z najbardziej uznanych artystów XX w., czołowego przedstawiciela surrealizmu, to przede wszystkim pełny cykl grafik ilustrujących poemat pt. „Boska komedia”, którego autorem jest włoski poeta Dante Alighieri. Uzupełnieniem cyklu są prace plastyczne inspirowane takimi dziełami literackimi jak „Biblia” czy „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya.

Wstęp bezpłatny.