Pionierzy lubińscy 1945
W 2021 roku Muzeum Historyczne w Lubinie zyskało nowe miejsce wystawiennicze. Znajduje się ono w sąsiedztwie stacji kolejowej. Ta niewielka licząca ok. 2 arów przestrzeń przeznaczona została na stworzenie plenerowej wystawy stałej Pionierzy lubińscy 1945 poświęconej pierwszym osiedleńcom, którzy po II wojnie światowej przybywali w nasze strony.
W 2018 roku Muzeum Historyczne w Lubinie zakupiło zabytkową lokomotywę Ty2-22 oraz tender. Po przeprowadzonym przez pracowników Pol-Miedź Trans remoncie, w nocy z 3 na 4 grudnia 2021 roku parowóz stał się elementem ekspozycji. Oprócz zabytkowej lokomotywy i tendra, składa się ona z czterech wagonów – dwóch towarowych oraz dwóch przeszklonych.
W wagonach przeszklonych zaaranżowano sceny z życia codziennego zaraz po osiedleniu w Lubinie, w towarowych – zabudowanych – prezentowane są sceny z życia codziennego podczas transportu. W role pionierów wcielili się pracownicy muzeum i ich rodziny. W technologii 3D wykonanych zostało ponad 50 postaci, które odwzorowują przybyłych do miasta w latach 1945–1960 osiedleńców. Wystawa została oficjalnie otwarta dla zwiedzających 2 maja 2022 r.
Zwiedzając wystawę można też zapoznać się z mapą przedstawiającą przesiedlenia ludności polskiej w latach 1944-1946, a także z planami sytuacyjnymi akcji uwłaszczeniowych na terenie Lubina i okolicznych miejscowości. Uzupełnieniem przestrzeni są dwie wystawy planszowe, na których prezentujemy fotosy z filmów – „Prawo i pięść” w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego oraz „Sami swoi” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego – ta ostatnia pojawiła się w maju 2023 roku.
Godziny otwarcia:
codziennie 10.00 – 18.00