DOSTĘPNOŚĆ CYFROWA dla strony internetowej muzeum-lubin.pl
Muzeum Historyczne w Lubinie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej muzeum-lubin.pl.
Data publikacji strony internetowej: 1 kwietnia 2017
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 30 stycznia 2025
Status pod względem zgodności
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej ze względu na poniższe niezgodności i wyłączenia:
Treści niedostępne
- Brak opisów alternatywnych (alt) dla niektórych obrazów na stronie.
- Elementy interaktywne, takie jak formularze, mogą nie posiadać odpowiednich etykiet dostępnych dla czytników ekranowych.
- Niektóre elementy strony (np. tekst na banerach) mogą mieć niewystarczający kontrast w stosunku do tła.
- Nagłówki na niektórych podstronach nie zawsze są hierarchicznie uporządkowane.
- Filmy osadzone na stronie nie posiadają napisów ani audiodeskrypcji.
Treści dostępne
- Strona posiada panel dostępności, umożliwiający:
- powiększenie tekstu
- pomniejszenie tekstu
- uruchomienie trybu skali szarości, co wspiera osoby z zaburzeniami widzenia barw
- włączenie wysokiego kontrastu dla poprawy widoczności elementów strony
- włączenie odwróconego kontrastu
- podkreślenie odnośników, co ułatwia ich lokalizację na stronie
- zmianę kroju pisma na czytelny
- Strona jest responsywna i poprawnie wyświetla się na urządzeniach mobilnych.
- Większość treści tekstowych jest dostępna dla czytników ekranowych.
Przygotowanie deklaracji dostępności
- Deklarację sporządzono 23 września 2020 r. na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 30 stycznia 2025
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt.
Osobą odpowiedzialną jest Joanna Kulik, e-mail: sekretariat@muzeum.lubin.pl, tel.: 76 749 69 69, 733 444 275.
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnych oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Procedura wnioskowa i skargowa
Każdy ma prawo do:
- Złożenia wniosku o udostępnienie cyfrowo niedostępnych treści.
- Zgłoszenia żądania zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu.
- Zgłoszenia skargi na brak dostępności.
Wnioski i skargi można składać:
- E-mailem na adres: sekretariat@muzeum.lubin.pl
- Telefonicznie: + 48 76 749 69 69, +48 733 444 275 (SMS)
- Listownie na adres: ul. Marii Skłodowskiej -Curie 6, 59-300 Lubin
Na zgłoszenie odpowiemy w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie będzie możliwe, zaproponujemy alternatywny sposób dostępu do informacji.
Dodatkowe informacje
Strona internetowa została zaprojektowana z myślą o zgodności z WCAG 2.2 na poziomie AA. Aktualizacje dotyczące poprawy dostępności są w toku i planujemy dalsze wdrożenie wymagań WCAG 2.2 w roku 2025.
Organ nadzorujący dostępność cyfrową
W przypadku niezadowalającej odpowiedzi na zgłoszenie lub brak reakcji można skontaktować się z:
- Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
- Adres strony internetowej: https://www.rpo.gov.pl.
DOSTĘPNOŚĆ INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNA
Osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się mogą w Muzeum Historycznym wykorzystać przysługujące im prawo do skorzystania z pomocy środków wspierających komunikowanie się, w szczególności poprzez:
- korzystanie z poczty elektronicznej (sekretariat@muzeum.lubin.pl);
- korzystanie przez elektroniczną skrzynkę podawczą tzw. e-Doręczenia (AE:PL-53798-76137-IWWRE-27);
- wysyłanie wiadomości tekstowych SMS, MMS (+48 733 444 275);
- korespondencję listowną (Muzeum Historyczne w Lubinie, ul. Marii Skłodowskiej -Curie 6, 59-300 Lubin);
- telefon (+48 76 749 69 69, +48 733 444 275).
Osoba doświadczająca trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, zwana dalej „osobą uprawnioną”, ma prawo do załatwienia sprawy przy pomocy osoby przybranej.
Zgodnie z zapisami ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się, istnieje możliwość reprezentowania osoby uprawnionej przez osobę przybraną.
Może nią być każda osoba fizyczna, która ukończyła 16 rok życia i została wybrana przez osobę uprawnioną.
Osoba przybrana nie jest zobowiązana do przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość PJM (polski język migowy), SJM (system językowo-migowy) ani SKOGN (sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych).
Z pomocy osoby przybranej osoba uprawniona nie może skorzystać wyłącznie w sytuacji, gdy wnioskowane dane są prawnie chronione ze względu na ochronę informacji niejawnych, a dostęp do nich przysługuje wyłącznie osobie uprawnionej.
W celu uzyskania innych form pomocy osoba uprawniona winna zgłosić taką potrzebę w dowolnej formie (np. pisemnie, za pomocą e-maila, telefonicznie przy pomocy osoby trzeciej, itp.) co najmniej na 3 dni robocze przed przewidywanym kontaktem i jednocześnie wskazać wybraną metodę komunikowania się.
DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA
A/ Główna siedziba Muzeum Historycznego w Lubinie znajduje się centrum miasta (na rynku), mieści się w historycznym budynku ratusza. Jest to budowla murowana, dwukondygnacyjna z podpiwniczeniem, ok. 15 min. pieszo od Dworca PKP, 10 min. pieszo od Dworca PKS.
A/1 Dostępność w budynku Ratusza
WEJŚCIE
Do budynku prowadzą trzy wejścia. Wejście główne znajduje się od północno-zachodniej strony, przez sklep muzealny. Jest to zarazem miejsce, w którym czekają przewodnicy muzealni. Jest przygotowane i przystosowane dla osób z problemami motorycznymi i poruszającymi się na wózkach inwalidzkich. Pozostałe wejścia nie są dostępne dla osób na wózkach.
Wejście do ratusza przez sklep muzealny

WNĘTRZA
Korytarze są przestronne i posiadają odpowiednią szerokość, zapewniającą swobodne poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich. Ciągi komunikacyjne posiadają standardowe oznaczenia, jak np. światła awaryjne czy plany ewakuacyjne.
Z holu głównego można dostać się do: sali warsztatowej, sali konferencyjnej, sali wystawienniczej, szatni, toalety przystosowanej dla osób z niepełnosprawnościami oraz windy, którą osoby z niepełnosprawnościami mogą przemieścić się do sal wystawienniczych na poddaszu. W windzie znajdują się: wykładzina antypoślizgowa, poręcz do przytrzymania się oraz panel sterowania z wypukłymi klawiszami otoczonymi kółkiem i oznaczonymi alfabetem Braille’a.
Do części jednej z wystaw – w przejściu między kondygnacjami – osoby poruszające się na wózku nie mają dostępu. W budynku brak platform, informacji głosowych oraz pętli indukcyjnych, oznaczeń w alfabecie Braille”a (z wyjątkiem windy) lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
B/ Pozostałe miejsca administrowane przez Muzeum Historyczne:
- GALERIA PAŁACYK – w zabytkowej willi przy ulicy M. Skłodowskiej 6, naprzeciwko Dworca PKS; odległość od Dworca PKP – 10 min. pieszo. Na cele wystawiennicze przeznaczone zostały dwie sale mieszczące się na parterze tego historycznego budynku.
- PARK LEŚNY – usytuowany na os. Przylesie, między ulicami: Kwiatową, Wrzosową i Gajową. Zajmuje powierzchnię ponad 27 hektarów. Ok. 20 min. pieszo od Dworca PKP; w pobliżu usytuowane są przystanki komunikacji miejskiej: na ul. Legnickiej: linie 1, 3, 4, 5, 7; ul. Kwiatowa: linie 5 i 105, na skrzyżowaniu Leśna-Wyszyńskiego: linie 1, 3A, 3B, 4, 6, 7, 104.
B/1 Dostępność w budynku Galerii Pałacyk
WEJŚCIE
Wejście główne znajduje się w elewacji północnej – do drzwi prowadzi 8 stopni. Z obu stron schodów są pochylnie z poręczami dla osób z problemami motorycznymi. Wewnątrz obiektu, znajduje się kolejne osiem stopni prowadzących w górę, przy których znajduje się platforma (dźwig) przystosowana dla osób z problemami motorycznymi.
Wejście do Galerii Pałacyk od strony północnej




Wejście zachodnie do budynku poprzedza, wykonany z kostki brukowej i wyposażony w poręcze, podjazd. Prowadzi on do kondygnacji przyziemia, z której na parter, osoby poruszające się na wózkach, dostać się mogą za pomocą windy. Winda wyposażona została w antypoślizgową wykładzinę, poręcz do przytrzymania się, panel sterowania z wypukłymi klawiszami otoczonymi podświetlanym pierścieniem i oznaczonymi alfabetem Braille’a.


WNĘTRZA
Dla osób zwiedzających przeznaczone są dwie sale wystawiennicze, łączący je hol oraz trzy pomieszczenia mieszczące toalety (jedna z nich została w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych). Ciągi komunikacyjne pomiędzy pomieszczeniami posiadają odpowiednią szerokość, zapewniającą swobodne poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich, posiadają standardowe oznaczenia: informacyjne tablice, plany ewakuacyjne.
Brak informacji głosowych oraz pętli indukcyjnych oznaczeń w alfabecie Braille”a (z wyjątkiem windy) lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
B/2 Dostępność w Parku Leśnym
WEJŚCIE
Park to miejsce spacerów, rekreacji i lekcji historii dla dzieci, młodzieży i dorosłych usytuowany na os. Przylesie, między ulicami: Kwiatową, Wrzosową i Gajową. Posiada osiem bram/wejść. Do pięciu można podjechać autem: bramy przy ul. Kwiatowej (2 bramy) i ul. Gajowej (3 bramy).


Na przestrzeń muzealną zaadaptowane zostały cztery poradzieckie bunkry oraz zabytkowe ziemne i murowane budowle wchodzące w skład kompleksu strzelnicy artyleryjskiej, w obrębie których powstała ścieżka edukacyjna. Składają się na nią wybudowane okopy, kontenery oraz zabytkowe wagony. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą w niektórych miejscach mieć utrudniony dostęp do ekspozycji. Także przejście przez niewielką część okopów nie jest możliwe. Jednak do większości kontenerów, bunkrów, strzelnicy oraz otoczenia wystaw osoby z dysfunkcjami ruchowymi oraz poruszające się na wózkach mają swobodny dostęp. Nieznaczne utrudnienie może stanowić nawierzchnia znajdująca się na terenie wystaw oraz w jej pobliżu, dlatego rekomendujemy zwiedzanie z osobą towarzyszącą. Na terenie parku znajduje się 81 ławek, 27 ławostołów i 3 ławeczki (przy kwietnikach) do odpoczynku.

Toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz poruszającymi się na wózkach inwalidzkich usytuowana jest w pobliżu wejścia od ul. Kwiatowej.

Na terenie parku nie ma pochylni, platform, informacji głosowych oraz pętli indukcyjnych, oznaczeń w alfabecie Braille”a lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
INFORMACJE O MIEJSCU I SPOSOBIE KORZYSTANIA Z MIEJSC PARKINGOWYCH WYZNACZONYCH DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH.
RATUSZ. Muzeum Historyczne w Lubinie nie posiada parkingu. Zarządcą miejsc parkingowych znajdujących się w pobliżu ratusza jest Gmina Miejska Lubin.
GALERIA PAŁACYK nie dysponuje miejscami parkingowymi. Miejsca parkingowe znajdujące się przed fasadą budynku zarządzane są przez Gminę Miejską Lubin. Składający się z kilkunastu miejsc parking, ulokowany bezpośrednio za terenem kamienicy, jest administrowany przez pobliskie centrum handlowe.
PARK LEŚNY. Na terenie parku nie ma parkingu. Istnieje możliwość skorzystania z ogólnodostępnych miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, zlokalizowanych wzdłuż ul. Kwiatowej oraz ul. Gajowej.
INFORMACJA O PRAWIE WSTĘPU Z PSEM ASYSTUJĄCYM I EWENTUALNYCH UZASADNIONYCH PRZYPADKACH.
Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu m.in. do obiektów użyteczności publicznej, w tym szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości itp., a tym samym także do miejsc administrowanych przez Muzeum Historyczne. Warunkiem wejścia na teren muzeum z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu szczepień weterynaryjnych. Możliwość wejścia do muzeum z psem asystującym nie zwalnia osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego. Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca.
INFORMACJA O MOŻLIWOŚCI SKORZYSTANIA Z TŁUMACZA JĘZYKA MIGOWEGO NA MIEJSCU LUB ONLINE.
Podczas zwiedzania wystaw nie ma możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego. Wyznaczony pracownik jest przeszkolony na poziomie A0 i oczekuje na rozpoczęcie kursu A1.
Na obszarze wszystkich obiektów ulokowane są defibrylatory AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny). W sytuacji zagrożenia proszę kierować się do najbliższego pracownika Muzeum Historycznego.