Zapomniana Wielka Wojna 1914–1918
12.09.2020

Muzeum Historyczne w Lubinie od początku dużą część swojej działalności koncentruje wokół Wielkiej Wojny. Temu momentowi historii, który na zawsze odmienił świat, poświęcone są wystawy, rekonstrukcje historyczne, publikacje oraz konferencje naukowe. Jedna z nich odbyła się 12 września 2020 roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

W lubińskim ratuszu w sobotnie popołudnie 12 września 2020 roku spotkali się historycy i rekonstruktorzy, pasjonujący się historią I wojny światowej. W kameralnym gronie – z powodu epidemii koronawirusa spotkanie musiało mieć charakter zamknięty – rozmawiali o konflikcie, który zburzył stary porządek i ustanowił nowy; konflikcie, któremu Europa Zachodnia poświęca mnóstwo uwagi, a który w Polsce jest prawie zupełnie zapomniany.

Na początek dr Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie wyjaśnił, dlaczego w tym mieście znalazła się instytucja dbająca o pamięć o walkach z lat 1914–1918 (temat wystąpienia: „Dlaczego Wielka Wojna w Lubinie”). Tomasz Zając wygłosił referat pt. „Zakłamany kadr. Fotografia z czasów Wielkiej Wojny w dobie mediów społecznościowych”. Wojciech Holicki opowiedział o wojnie widzianej z plaży Scheveningen we wrześniu 1914 roku. Neutralność i gospodarka w cieniu Wielkiej Wojny na przykładzie Holandii to temat omówiony przez Jana Tyszkiewicza. Maciej Kowalczyk zajął się kwestią pieniądza na ziemiach polskich w czasie Wielkiej Wojny, a Kamil Herdzik przedstawił referat pt. „I wojna światowa jako poligon doświadczalny. Nowa broń oraz sposoby walki”. Wystąpienie Michała Furmaniaka poświęcone było niemieckim pomnikom poległych w I wojnie światowej na terenie Polski. Rafał Figiel opowiedział o strategii likwidacji i odzyskiwaniu pomników pierwszowojennych na przykładzie powiatu świdwińskiego. Natomiast Maciej Elantkowski o współczesnym obrazie (nie)pamięci o Polakach poległych w czasie I wojny światowej.