To było jaklądowanie na Księżycu.Wspomnienia lubińskich samorządowców z pierwszej kadencji 1990–1994

Agata Grzelińska

W 2020 roku minęło 30 lat od pierwszych wyborów samorządowych. Rada miejska wybrana 27 maja 1994 roku liczyła wtedy 40 radnych, a miastem rządził siedmioosobowy zarząd. To był początek wielkich zmian Lubinie i w całej Polsce. O nich traktuje książka Agaty Grzelińskiej. Kolejna publikacja z serii Biblioteka Muzeum Historycznego w Lubinie opowiada przede wszystkim o niezwykłych ludziach – odważnych, pracowitych, gotowych do ciężkiej pracy i niedbających o korzyści. O ludziach, których połączył wspólny cel i którzy oddali znaczna część swojego życia Lubinowi. Autorka zebrała wspomnienia prawie wszystkich żyjących ówczesnych radnych i członków zarządu miasta (na rozmowę nie zgodziła się tylko jedna osoba). Czytelnik znajdzie też wspomnienia o ludziach, których nie ma już wśród nas, a którzy – pracując w pierwszym lubińskim samorządzie – nie szczędzili czasu ani energii dla miasta, które chcieli odmienić na lepsze. I to im się udało. Każdy z rozmówców opowiedział, jak pamięta tamten niezwykły czas i jak ocenia to, co wtedy wspólnie zrobili. Opowieść prezydenta, wiceprezydenta, członków zarządu i radnych uzupełnia kierownik biura ówczesnej rady miejskiej.

Książka do nabycia stacjonarnie w siedzibie muzeum (ul. Rynek 23) lub online pod adresem mailowym: infopunkt@muzeum.lubin.pl

Zobacz online