Polska Marynarka Wojenna 1939–1947
  • koncepcja i tematyka wystawy: dr Marek Zawadka
  • opracowanie merytoryczne: Wojciech Holicki
  • projekt i opracowanie graficzne: Joanna Kulik

Muzeum Historyczne w Lubinie zaprasza do obejrzenia nowej ekspozycji plenerowej Polska Marynarka Wojenna 1939–1947. Wystawa prezentowana jest w Parku Leśnym na polanie od strony ul. Gajowej.

Ekspozycja składa się z kilku elementów. Są to m.in. wielkoformatowe wydruki obrazów autorstwa wielkiego pasjonata malarstwa i morza – Grzegorza Nawrockiego oraz trzy kontenery, w których dokumentowana jest historia Polskiej Marynarki Wojennej. Zwiedzając wystawę można obejrzeć wnętrze okrętu podwodnego, modele wybranych okrętów bojowych (np. „Wicher”, „Piorun”, „Kujawiak”, „Burza”) i podwodnych (np. „Sokół”, „Dzik”, „Jastrząb”) w skali 1:200, które pływały w polskiej flocie. Dla zwiedzających przygotowane są także fotografie przedstawiające uzbrojenie oraz informacje techniczne tychże okrętów wraz z ważniejszymi wydarzeniami/akcjami bojowymi, w których brały one udział w latach 1939–1947.

Wystawę uzupełnia 16 flag z nazwami polskich okrętów z tamtego okresu oraz Stocznią Gdynia, Westerplatte i rejonem umocnionym Hell. Początkiem lipca na terenie Parku Leśnego pojawiło się także 16 tablic informacyjnych i tabliczek pamiątkowych na ławkach poszerzających wystawę. Materiał ikonograficzny wykorzystany do aranżacji wystawy pochodzi ze zbiorów: Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Imperial War Museum, Józef Piłsudski Institute of America, Naval History and Heritage Command oraz archiwum prywatnego W.H.

Wystawę można zwiedzać codziennie w godzinach 10.00–18.00.