Okupacja sowiecka Polski 1939–1993.Zbrodniarze.Oręż propagandy na znaczkach pocztowych
wystawa czasowa
01.06.2021-14.11.2021

Ekspozycja stanowiła część wystawy Okupacja sowiecka Polski 1939–1993, w ramach której Muzeum Historyczne w Lubinie organizuje wystawy czasowe. Jedną z nich była ekspozycja Zbrodniarze. Oręż propagandy na znaczkach pocztowych.

Znaczek pocztowy był jednym z elementów mechanizmu sterowania społeczeństwem. Był jednym ze źródeł propagandowego oddziaływania o tyle istotnym, że masowym, tak jak masowe były zbrodnie popełniane przez komunistów.

Celem wystawy było przypomnienie, że komunizm był najbardziej krwawym i niszczycielskim systemem w dziejach świata, i że nie dotyczył on tylko Europy.

Wystawa przypominała o zbrodniach reżimów komunistycznych dokonanych na milionach. Przedstawiała wielkoformatową mapę rozprzestrzeniającego się na świecie komunizmu, ofiary zbrodni komunistycznych w liczbach, sylwetki największych zbrodniarzy komunistycznych – przywódców państw z całego świata oraz fotografie dokumentujące tylko nieliczne ich zbrodnie.