Jest godzina 4.40, 17 września 1939, wojska sowieckie wkraczają do Polski. Granic bronią żołnierze, cywile i dzieci. Czerwonoarmiści nie maja litości, w Grodnie przywiązują 13-latka do czołgu, by powstrzymać obrońców miasta. Do niewoli na Sybir i do Kazachstanu trafia blisko milion cywili i 250 tysięcy żołnierzy. Zaczyna się okupacja Polski, trwająca ponad 50 lat.
Listen to „Okupacja Sowiecka 1939-40” on Spreaker.Opis odcinka
Zbrojna agresja ZSSR na Polskę stała się faktem nad ranem 17 września 1939 roku. Wschodnią granicę chronił jedynie zawarty dekadę wcześniej pakt o nieagresji i nieliczni pogranicznicy. Większość polskiego wojska walczyła na zachodzie kraju z Niemcami.
Symbolem walki z najeźdźczą Armią Czerwoną jest obrona Grodna, którego bronili pogranicznicy, policjanci, harcerze i gimnazjaliści. Największe starty w czołgach Sowieci ponieśli w… maleńkiej wiosce Kodziowce, gdzie polscy ułani i cywile przy pomocy… lamp naftowych i butelek zniszczyli ponad 20 radzieckich wozów bojowych.
Zaczęła się eksterminacja polskiej inteligencji, bestialskie mordy i gwałty ludności cywilnej, zsyłka do niewoli. Po 1945 roku na okrojonym terenie Polski radziecka „pomoc bratnia” przybrała formę metodycznego rabunku państwa polskiego, okupowanego aż do do 1993 roku.
Występują:
dr Marek Zawadka, historyk, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie,
prof. dr hab. Tomasz Głowiński, historyk, Uniwersytet Wrocławski,
Karol Machi, historyk, Muzeum Historycznego w Lubinie,
Roman Tomczak, historyk,
Aniela Olszewska, sybiraczka, prezes Związku Sybiraków w Polkowicach i Przemkowie,
Teofil Modzelewski, sybirak,
Antonina Buchta, sybiraczka, Związek Sybiraków w Lubinie.