Noc Muzeów, czyli lubińska podróż w czasie
17.05.2019 - 19.05.2019

Święto muzeów w maju 2019 roku Lubinie miało wyjątkowy charakter. Program przygotowany przez Muzeum Historyczne w Lubinie tym razem obejmował aż trzy dni. Z atrakcji można było korzystać do późnych godzin wieczornych. Wydarzenia kulturalne, wśród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie, odbywały się w trzech miejscach jednocześnie.

W ratuszu, oprócz stałych wystaw, zaprezentowano dzieła malarzy polskich z pierwszej połowy XX wieku, a także ekspozycję poświęconą Wielkiej Wojnie i ziemiom polskim pod zaborami. W czasie Nocy Muzeów lubinianie po raz pierwszy mogli też obejrzeć XVIII-wieczną panoramę miasta autorstwa Fridricha Bernarda Wernera, będącą w posiadaniu muzeum. Na rynku najmłodsi brali udział w warsztatach plastycznych, garncarskich, zduńskich i kowalstwa. Były spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty, pokazy kronik filmowych i smakowite przekąski z food tracków. Na telebimie w rynku wyświetlano relacje na żywo z Parku Leśnego, gdzie po raz pierwszy dla zwiedzających otwarta została plenerowa część muzeum.

Zainteresowani II wojną światową najczęściej odwiedzali Wzgórze Zamkowe, na którym oglądali dwie wystawy poświęcone działaniom wojennym prowadzonym na frontach całego świata. Na dziedzińcu zamkowym na gości czekała nowocześnie zaaranżowana ekspozycja pt. „Trójka Generałów: Anders, Maczek, Sosabowski”. W Galerii Zamkowej natomiast zaprezentowano wystawę zatytułowaną „1944”. Zdjęcia to nie wszystko – całość dopełniały rekonstrukcje historyczne, prezentacje mundurów i uzbrojenia wojskowego.

Miejscem, które budziło największe emocje u zwiedzających, był w 2019 roku Park Leśny. Muzeum otworzyło tam ekspozycję plenerową i przygotowało dla odwiedzających swoistą podróż w czasie. Wchodząc do okopów z czasów Wielkiej Wojny, gdzie przebywali rekonstruktorzy w mundurach, zwiedzający trafiali w środek inscenizacji. Znajdowali się w centrum okopowego życia. Klucząc w zasiekach, co chwilę odkrywali coś nowego – kwaterę oficera, frontową kaplicę, multimedialną grę, plac ćwiczebny, kuchnię polową, wagon kolejowy i wiele innych atrakcji. Mogli też odwiedzić szpital polowy, zobaczyć wystawy w bunkrach, pokazy maszyn bojowych, wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych, grach i zabawach. Dużą atrakcją byli też sami pracownicy muzeum przebrani w stroje z początku XX wieku.

W sobotę, 18 maja, osoby, które odwiedziły wszystkie trzy lokalizacje Nocy Muzeów i zebrały pieczątki na mapce zamieszczonej w „Magazynie Muzealnym”, zdobywały nagrody.