KODEKS LUBIŃSKIRękopis z legendą obrazową o św. Jadwidze Śląskiej w interpretacji Stanisława Łękowskiego
wystawa czasowa
21.02.2022–31.12.2022

Ratusz, Piwnica Ratuszowa

Legenda obrazowa o św. Jadwidze Śląskiej to czternastowieczny rękopis (manuskrypt) zawierający opisany oraz zilustrowany życiorys św. Jadwigi Śląskiej. Legendę obrazową o św. Jadwidze Śląskiej określaną także Kodeksem lubińskim opisał w języku łacińskim w 1353 roku w Lubinie — skryba Mikołaj Pruzi. Księga powstała z inicjatywy księcia Brzeskiego Ludwika I, praprawnuka Jadwigi Śląskiej. Na wystawie w ratuszowej piwnicy znajdują się kopie wszystkich 65 ilustracji z tego sławetnego rękopisu, które zostały wykonane współcześnie przez lubinianina Stanisława Łękowskiego. Ponadto wystawa składa się z bogatego zbioru eksponatów związanych z życiem bohaterki rękopisu — św. Jadwigi Śląskiej, a są to: książki, albumy, miedzioryty, znaczki, medale, pieczęcie lakowe. Oprócz tego, pośród wspomnianych eksponatów, stworzona została imitacja skryptorium, w którym w połowie XIV wieku pracował Mikołaj Pruzi, autor Kodeksu lubińskiego.