Historia naturalna w obrazach
wystawa czasowa
28.01.2022–29.03.2022

Ratusz, Galeria Ratuszowa

Wystawa Historia naturalna w obrazach prezentuje zawartość, popularnych w XIX oraz w pierwszej połowie XX w., atlasów historii naturalnej. Atlasy te były obszernymi publikacjami, w których zamieszczano encyklopedyczne opisy oraz całostronicowe tablice z ilustracjami zwierząt, roślin oraz minerałów. Publikowane w atlasach historii naturalnej rysunki po dzień dzisiejszy zachwycają kunsztem wykonania oraz niezwykłym poziomem artystycznym. Kilkanaście reprodukcji tych niezwykłych dzieł graficznych wraz z opisami zilustrowanych bogactw natury oglądać można w Galerii Ratuszowej. Na ekspozycji znalazły się ilustracje oraz opisy z dwóch albumów: wydanej w 1891 roku Historii naturalnej w obrazach: zoologia w 250 kolorowych obrazkach oraz Botaniki i mineralogii w 269 kolorowanych obrazkach z 1893 roku.