Historia miastana tle życia codziennego

Ratusz Miejski, poddasze

Wystawa pt. „Historia miasta na tle życia codziennego” to swoisty wehikuł czasu. W przestrzeni stylizowanej na mieszkanie zwykłej górniczej rodziny, można zobaczyć, w jakich warunkach żyli mieszkańcy Lubina w latach 50., 60., 70. i 80. XX wieku. Multimedialna ekspozycja łącząca autentyczne sprzęty domowe m.in. z epoki gierkowskiej z nowoczesnymi sposobami prezentacji materiałów filmowych, fotograficznych czy dźwiękowych to efekt pracy projektantów z firmy Projekt Multimedia.

W każdym z czterech pomieszczeń zaprezentowane jest jedno dziesięciolecie z okresu, kiedy Lubin stawał się prężnie działającym miastem. Klimat realiów rodem z epoki PRL tworzą archiwalne filmy, zdjęcia, oryginalne meble i sprzęty codziennego użytku, jak buty „relaksy”, królujące w każdym ówczesnym mieszkaniu kryształy, pralka „Światowid”, telewizory czy pierwszy komputer. Ciekawostką jest pierwszy maluch, czyli fiat 126p, który prosto z linii produkcyjnej trafił do lubińskiej rodziny Poniatowskich.

Dla ludzi pamiętających tamte lata zwiedzanie wystawy jest sentymentalną podróżą w czasie, dla młodego pokolenia – okazją, by zobaczyć, w jakich warunkach mieszkali ich rodzice czy dziadkowie.

Warto dodać, że wiele z prezentowanych przedmiotów przekazali na rzecz Muzeum Historycznego mieszkańcy Lubina. Całości dopełniają zdjęcia wykonane przez amatorów i rewelacyjnych fotoreporterów i fotografów: Krzysztofa Raczkowiaka, Kazimierza Bełza i Jerzego Kosińskiego.