Tradycyjnym już elementem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Historycznym w Lubinie jest trwające 9 dni spotkanie w Grodzie Słowiańskim na terenie Parku Leśnego. Z okazji 30. edycji EDD pod hasłem „Połączeni dziedzictwem” chcielibyśmy dać Państwu możliwość powrotu do naszych wspólnych słowiańskich korzeni, który sprzyja odnalezieniu wartości ponad podziałami współczesnego świata w myśl sentencji, że „najdawniejsze bywa tym, co najbardziej wspólne”. Więź tę z pewnością wytworzy atmosfera Grodu i przygotowany przez nas, bogaty program warsztatowo-edukacyjny: zajęcia twórcze, na których wykonamy przedmioty oraz poznamy techniki, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Poprzez wspólny taniec i biały śpiew, wydobywający pierwotną głębię i moc ludzkiego głosu, doświadczymy momentów niegdyś bardzo jednoczących.
- Warsztaty realizowane w dniach 10-11 września:
- Witrażownictwo
- Repuserstwo
- Słowiańskie Lampiony
- Wiklinowe wianki
- Makrama z drzewem życia
- Ornament słowiański
- W ogniu stworzone – szklane paciorki
- Śpiew biały słowiański
- Taniec słowiański
- Słowiański fryzjer
- Haft wielkoformatowy
- Warkocze więzi
- Warsztaty realizowane w dniach 17-18 września:
- Witrażownictwo
- Odlewnictwo
- Snycerstwo
- Słowiańskie Lampiony
- Wiklinowe wianki
- Makrama z drzewem życia
- Ornament słowiański
- Słowiańska planszówka
- Haft wielkoformatowy
- Warkocze więzi
Zaprosimy też do słowiańskiej strefy gier i zabaw inspirowanej średniowiecznymi zmaganiami wojów, ale w wersji przyjacielskiej.
Niech poczucie jedności towarzyszy nam na co dzień.
OFERTA EDUKACYJNA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
Muzeum Historyczne w Lubinie zaprasza do wzięcia udziału w ofercie edukacyjnej kierowanej do placówek oświatowych z terenu Lubina i okolic. Chcielibyśmy, aby rok 2022 owocował w mozliwość spotkania się z Państwem oraz uczniami na terenie Parku Leśnego, którego jesteśmy administratorem. W przestrzeni natury przygotowaliśmy Gród Słowiański – wioskę edukacyjną, w tym miejscu od 12 do 16 września br. pracownia edukacji muzealnej realizować będzie program zajęć dedykowany grupom.
Program podzielony jest na trzy bloki: gra terenowa, przedstawienie teatralne oraz gry i zabawy sprawnościowe. Każdy z nich przybliża uczestnikom inny zakres wiedzy, a wszystkie razem tworzą ciekawą, wieloaspektowa opowieść o życiu naszych przodków.
Gra terenowa „Tropem Słowian” – polegająca na znalezieniu stanowisk z 5 hasłami: UBIÓR, PRACA, OZDOBY, KUCHNIA, PISMO i wykonaniu praktycznego zadania w danej tematyce, co gwarantuje przejście dalej, a w efekcie zdobycie informacji dotyczących wszystkich wymienionych zagadnień. Gra posiada elementy aktywności twórczej, sprawnościowe, logiczne, podkreśla także role współdziałania przy realizacji celu (czas trwania 30 minut).
Słowiański Teatr – przedstawienie na podstawie „Baśni o kmiotku i o soczewicy” – w przerwie pomiędzy zajęciami ruchowymi zapraszamy do słowiańskiego namiotu teatralnego na niezwykłą opowieść osadzona w realiach dawnej wiejskiej zagrody (czas trwania 30 minut).
Strefa gier i zabaw słowiańskich – zabawy na świeżym powietrzu inspirowane średniowiecznymi zmaganiami wojów, m.in. strzelanie z łuku, wielkoformatowa proca, rzuty do celu, łapanie wianka na miecz, przeciąganie liny, łowienie rybek, narty Chrobrego (czas trwania 30 minut).
Terminy spotkań: 12–16 wrzesień 2022, poniedziałek–piątek, godz. 10.00 i 12.00.
Miejsce: teren Grodu Słowiańskiego w Parku Leśnym w Lubinie
Czas trwania spotkania zaplanowanego dla jednej grupy to 1 h 30 minut. Obowiązują zapisy pod numerem tel.: 76 754 45 11. Udział w ofercie jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona. Wszystkie działania Muzeum Historycznego w Lubinie realizowane są z zastosowaniem wymogów sanitarnych. W przypadku niepogody organizator może odwołać spotkanie.