
Wystawa prezentuje drobne utwory poetyckie zwanymi„fraszkami” autorstwa Jana Kochanowskiego. Poeta z Czarnolasu bardzo sobie cenił te krótkie utwory, pisał je tworząc literackie perełki z ukrytymi najskrytszymi myślami i uczuciami. Kochanowski pisał fraszki przez większość swojego życia, a w ostatnich jego latach zdecydował się na ich ostateczny wybór i układ w trzech księgach. Utwory te zaskakują szerokim zakresem podejmowanych tematów oraz rozległą skalą nastrojów. Ekspozycja składa się z 10 plansz, na których znajdziemy wiersze Kochanowskiego i fragmenty tekstów komentatorów twórczości poety: Zofii Szmydtowej, Stanisława Łempickiego, Antoniego Mazanowskiego i Janusza Pelca. Ilustracje stworzone zostały na bazie materiałów pochodzących z archiwów Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Jan Kochanowski – urodzony w 1530 roku w Sycynie, zmarł w 1584 roku w Lublinie. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców renesansu w Europie i poetę, który najbardziej przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego.
————————————————-
Pierwszy liryk polski i słowiański, związany z kulturą antyczną, a także renesansową włoską, olśnił swoich współczesnych i nazwany został już za życia „kochaniem swego wieku”. On pierwszy w Polsce – nie uchylając się bynajmniej od obowiązków obywatelskich, które wysoko cenił – miał przekonanie, że poeta narodowi swemu służy głównie poezją, która przez włożony w nią trud artysty okaże podobną trwałość i ku chwale ojczystego kraju zyska podobny rozgłos jak dzieła starożytnych.
Zofia Szmydtowa, Kochanowski (1985)
Godziny otwarcia i wstęp Wystawa czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00 oraz w weekendy od 10:00 do 17:00. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.
