Europejskie Dni Dziedzictwa z dawnym rzemiosłem
11.09.2020 – 13.09.2020

Drugi weekend września 2020 upłynął w Lubinie pod znakiem dawnych zawodów, rekonstrukcji historycznych, zabytkowych pojazdów i konferencji o Wielkiej Wojnie. Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt Rady Europy i Unii Europejskiej. Muzeum Historyczne zorganizowało je po raz pierwszy.

Spotkania z historią i rzemiosłem trwały trzy dni. Zaczęło się naukowo. W piątek w ratuszu podczas konferencji historycy i rekonstruktorzy dyskutowali o Wielkiej Wojnie (1914–1918). W sobotę i niedzielę wszystkie atrakcje miały miejsce w Parku Leśnym. Okazją do zapoznania się z niektórymi formami rzemiosła i dawnymi zawodami były warsztaty w osadzie słowiańskiej. Rzemieślnicy opowiadali, czym się zajmują, a odwiedzający mogli spróbować swoich sił w kowalstwie, zduństwie, pszczelarstwie, wikliniarstwie, garncarstwie, skórnictwie i stolarstwie. Warsztaty z filcowania, tańców dawnych rodów, tkactwa i farbowania tkanin naturalnymi barwnikami oraz ozdabiania ich za pomocą stempli prowadzili pracownicy Muzeum Historycznego.

W sobotę rankiem w Parku Leśnym odbył się bieg z okazji 80. rocznicy Bitwy o Anglię. Dzieci i dorośli uczcili pamięć bohaterskich lotników, startując w odpowiednich kategoriach i dystansach.

Niedziela przyciągnęła do Parku Leśnego miłośników motoryzacji, oczywiście też tej dawnej. Na 3. Lubiński Zlot Pojazdów Zabytkowych przybyło ponad 90 właścicieli klasycznych maszyn i jeszcze więcej fanów leciwych czterech kółek.

Program Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 zawierał jeszcze wiele innych atrakcji. Były więc pokazy historyczne, w tym pokazy mody cywilnej z lat 30′ i 40′ XX w. wraz z zabytkowymi rowerami, prezentacje uzbrojenia oraz umundurowania wojsk biorących udział w Wielkiej Wojnie, living history, czyli życie obozowe oraz zaplecze frontu Wielkiej Wojny i historyczne dioramy.