Europejskie Dni Dziedzictwa – cz. 2
Listen to „Europejskie Dni Dziedzictwa – cz. 2” on Spreaker.

Streszczenie
Pory roku wyznaczały rytm życia Słowian. Dawny Lubin zamieszkiwało plamię Dziadoszan.
Zakorzeniony kult wielobóstwa długo łączył się z nowym chrześcijaństwem. Zafascynowany sagą o Wiedźminie jubiler z Lubina zakłada zespół, który staje się światową gwiazdą, a niemiecki senior rodu Schuttenbachów daje mu oficjalną zgodę na używanie swojego nazwiska.

Opis odcinka
Co łączy lubinian XXI wieku i ludzi żyjących na tych ziemiach cztery tysiące lat temu? Na ten czas datuje się pierwsze osady na Ziemi Lubińskiej. W osadzie słowiańskiej żyło kilka rodów, które tworzyły spójną społeczność. Jak wyglądało życie w słowiańskim grodzie? Jak wyglądali słowiańscy wojowie, czym zajmowali się ówcześni rzemieślnicy: kowal, skórnik, bartnik, wikliniarze?
Muzykę do popularnej na całym świecie gry Wieźmin stworzyli zafascynowani historią Słowian lubonianie. Historia, etnomuzykologia i folk to inspiracje dla słowiańskiego zespołu Percival Schuttenbach, który podbił serca fanów na całym świecie.

Europejskich Dni Dziedzictwa odbyły się w lubińskim Parku Leśnym oraz ratuszu od 11 do 13 września 2020 roku.

Występują:
Piotr Bieruta, kustosz Muzeum Historyczne w Lubinie,
Zdzisław Mejsak, kowal,
Witold Łuczyński, Grupa Rekonstrukcji Historycznych Cives Glogoviae 1253,
Jerzy Nawara, bartnik,
Mikołaj Rybacki, muzyk, założyciel i lider zespołu Percival Schuttenbach.