Duda-Graczoraz Chopin w Galerii Pałacyk
Galeria Pałacyk
27.05.2023

Niezwykłe zespolenie malarstwa oraz muzyki.

Jednym z istotniejszych akcentów tegorocznej Nocy Muzeów będzie inauguracja nowego, na kulturalnej mapie naszego miasta, miejsca służącego w głównej mierze promocji sztuk wizualnych, ale również popularyzacji kultury w szerokim rozumieniu. Mowa o Galerii Pałacyk, która mieścić się będzie w zabytkowej willi przy ulicy M. Skłodowskiej 6. Jeszcze do niedawna budynek ten znany był z odbywających się tam ceremonii ślubów cywilnych, zwany Pałacem Ślubów. Po zakończonym niedawno remoncie na parterze tego budynku powstała galeria sztuki. Ofertę programową Galerii Pałacyk przygotowywać oraz realizować będzie zespół Muzeum Historycznego w Lubinie.

Propozycją otwierającą działalność Galerii Pałacyk będzie wystawa malarstwa Jerzego Dudy-Gracza  – jednego z bardziej rozpoznawalnych twórców polskiej areny plastycznej drugiej połowy XX w. Od soboty 27 maja br. w dwóch salach zobaczyć będzie można ekspozycję pt. „Sztuka przemijania. Chopinowi – Duda-Gracz”. Wystawa jest częścią niezwykłego projektu, artystycznego, którego zamysłem było zilustrowanie wszystkich kompozycji muzycznych Fryderyka Chopina. Temu monumentalnemu cyklowi artysta poświęcił cztery ostatnie lata swojego życia – obrazy powstawały w latach 1999–2003. W tym czasie namalował niespełna prawie trzysta kompozycji inspirowanych muzyką niezaprzeczalnie najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty. Jerzy Duda-Gracz tworzył obrazy odwiedzając dziesiątki polskich miejscowości, w ten sposób poszukując pejzaży najbliższych jego rozumieniu muzyki Chopina. Malując kolejne dzieła studiował też korespondencję, rękopisy i literaturę poświęconą kompozytorowi oraz słuchał jego utworów. Motywem scalającym wszystkie obrazy cyklu jest pejzaż – potraktowany często symbolicznie, przy użyciu barw ograniczonych do odcieni szarości, brązu, błękitu, skłaniający do zadumy – nostalgiczny.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert – utwory Fryderyka Chopina wykona duet muzyków – Piotr Gładki (skrzypce) i Joanna Steczek (fortepian). Dzięki temu interpretacja „namalowanych” przez Dudę-Gracza Mazurków, Polonezów, Walców, Sonat niewątpliwie nabierze wielowymiarowego znaczenia. Zapraszamy!