Co się kryje w Parku Leśnym
Listen to „Co się kryje w Parku Leśnym” on Spreaker.

Streszczenie
Muzeum Historyczne w Lubinie podsumowuje 2020 rok jednym słowem: sukces! Mimo pandemii COVID-19 i kilkumiesięcznego zamknięcia wystawy i atrakcje muzeum odwiedziło 127 tysięcy osób.

Opis odcinka
Rok 2020 mimo trudności spowodowanych pandemią okazał się wyjątkowo udany. Plenerowe atrakcje w Parku Leśnym jak: trzydniowa Noc Muzeów, 100. rocznica obrony Europy przed komunizmem, Europejskie Dni Dziedzictwa czy Lubiński Zlot Zabytkowych Pojazdów przyciągnęły tysiące ludzi. Średnio 12 700 osób miesięcznie odwiedzało park linowy i zwiedzało wystawy plenerowe o bitwie o Anglię, Wielkiej Wojnie czy okupacji sowieckiej w Polsce. Największym wydarzeniem roku 2020 w Parku Leśnym bez wątpienia była inscenizacja Bitwy Warszawskiej.
Bezpieczny i pełen atrakcji w dodatku dostępny bezpłatnie park linowy, a także krokodyl, interaktywna piaskownica i balance park przyciągały do Parku Leśnego rodziny z Dolnego Śląska i całej Polski.
W grodzie słowiańskim można było pograć w zabawy z czasów Bolesława Chrobrego. Muzeum już przygotowuje się do tysięcznej rocznicy koronacji pierwszego króla Polski, którą będziemy świętować w roku 2025.
Park Leśny to zielony kompleks z atrakcjami historycznymi. Jednym z nich jest licząca ponad sto lat i świetnie zachowana strzelnica artyleryjska, w 2020 roku wpisana do rejestru zabytków. W sierpniu, podczas 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, jej alejami przejeżdżała replika czołgu Renault FT-17.
Kilkaset metrów dalej można było podziwiać replikę samolotu Hawker Hurricane znanego z bitwy o Anglię, od której minęło 80 lat. Samolot i wystawa przypominały o tym ważnym etapie II wojny światowej i roli polskich pilotów, którzy przesądzili o wygranej aliantów. Wystawę oglądał ówczesny ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce pan Jonathan Knott. W efekcie Muzeum Historyczne stworzyło kolejną wystawę o bitwie o Anglię w… Warszawie, w ambasadzie brytyjskiej.
Poradzieckie bunkry skrywają opowieść o okupacji sowieckiej 1939–1993. W jednym z nich można zobaczyć drastyczną scenę rozstrzeliwania polskich oficerów przez NKWD w katyńskim lesie.
Park Leśny to także okopy Wielkiej Wojny 1914–1918. Wchodząc na tę wystawę, można się poczuć jak rekrut wstępujący do Legionów Polskich i przejść przez fronty I wojny światowej.

Występują pracownicy Muzeum Historycznego w Lubinie:
Marek Zawadka, dyrektor,
Olga Spiak,