Bitwa o Anglię w Parku Leśnym
Listen to „Bitwa o Anglię w Parku Leśnym” on Spreaker.

Streszczenie
Bitwa o Anglię to przełomowy moment II wojny światowej – Hitler po raz pierwszy poniósł porażkę. Brytyjczycy pamiętają o bohaterskich Polakach, bez których nie byłoby tego zwycięstwa. Muzeum Historyczne postanowiło zadbać o pamięć o polskich asach lotnictwa, organizując wystawę plenerową poświęcona tamtym wydarzeniom.

Opis odcinka
Bitwa o Anglię odwróciła losy wojny, a Polacy mieli bardzo duży udział w tym zwycięstwie. Większość z nich nie znała języka angielskiego (władali przeważnie francuskim lub niemieckim), a mimo to nie tylko walczyli w strukturach Królewskich Sił Powietrznych, ale odegrali w nich znaczącą rolę. Brytyjczycy pamiętają mimo o nich, mimo że od walk nad Wyspami minęło już 80 lat.

Rewelacyjnie wyszkoleni bohaterowie po klęsce wrześniowej trafili do Wielkiej Brytanii. Odważni, zdeterminowani, niemający nic do stracenia, szybko stali się celebrytami, o których pisały gazety. Nic dziwnego – bez tych ponad 140 świetnie wyszkolonych Polaków losy wojny mogły się potoczyć inaczej. Latając na maszynach typu Supermarine Spitfire czy Hawker Hurricane, którego replika w skali 1:1 znajduje się w Parku Leśnym, odnosili spektakularne sukcesy. Np. Antoni Głowacki jednego dnia zestrzelił 5 niemieckich maszyn.

Na wystawie Bitwa o Anglię – za wolność waszą i tylko waszą można było zobaczyć m.in. mundury i wyposażenie polskich i brytyjskich lotników, mapy, modele samolotów, zdjęcia polskich pilotów z dywizjonów 303, 302 i z dywizjonów brytyjskich. A także dokumenty, takie jak pochodzące z londyńskiego Instytutu Polskiego i Muzeum gen. Sikorskiego rozkazy dzienne wydawane przez dowództwo RAF w 1940 roku czy multimedialną prezentację z fragmentami filmu Bitwa o Anglię z muzyką z filmu Dunkierka.

Występują
dr Piotr Sroka – Muzeum Historyczne w Lubinie