A jednak kolej!2 Kolej wobec kryzysów
18–19.09.2019

Już po raz drugi Muzeum Historyczne w Lubinie gościło naukowców zajmujących się koleją – historyków, geografów oraz przedstawicieli innych dziedzin. Konferencja „A jednak kolej 2” (18–19 września 2019 roku) miała podtytuł „Kolej wobec kryzysów”. Wygłoszone referaty dotyczyły zarówno kryzysów samej kolei, jak i jej roli w sytuacjach kryzysowych.

Konferencja „A jednak kolej! 2. Kolej wobec kryzysów” była bardzo udanym i owocnym spotkaniem naukowym. Podczas dyskusji szczególnie dużo miejsca poświecono przyczynom zapaści kolei w Polsce, której początków można szukać w latach 70. XX., a którą udało się powstrzymać dopiero dziś, czego dowodem jest powrót Lubina do kolejowych rozkładów jazdy. Dzięki współpracy Muzeum Historycznego w Lubinie z Uniwersytetem Wrocławskim, Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Muzeum Śląskim w Katowicach w następnym roku odbędzie się kolejna konferencja poświęcona historii kolei i transportu. Artykuły ze spotkania w 2019 roku zostały wydane drukiem.