Obchody rocznicyZbrodni Lubińskiej
31.08.2017

W 35. rocznicę Zbrodni Lubińskiej w Lubinie odbyły się oficjalne obchody, w których na zaproszenie Prezydenta Miasta Lubina Roberta Raczyńskiego wzięli udział przedstawiciele ówczesnych władz państwowych z Prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Wcześniej premier Beata Szydło złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze na grobach ofiar Lubina ’82. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli ulicami miasta w pochodzie w kierunku Wzgórza Zamkowego. Po drodze złożyli kwiaty pod pomnikami przy ul. Mikołaja Kopernika oraz w alei Kasztanowej.

Zanim rozpoczęła się główna część obchodów, Prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Lubina Robert Raczyński, Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Antoni Macierewicz, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski, Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”, Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes KGHM oraz bp Zbigniew Kiernikowski obejrzeli multimedialną wystawę w Galerii Zamkowej pt. „Zbrodnia Lubińska”. Gości oprowadził dr Marek Zawadka, dyrektor muzeum.

Na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego uczestnicy uroczystości obejrzeli jeszcze jedną wystawę przygotowaną przez pracowników Muzeum Historycznego w Lubinie. Ekspozycja ta również dotyczyła Zbrodni Lubińskiej, przedstawiała zdjęcia z obchodów 25-lecia tego wydarzenia, kiedy w Lubinie gościł ówczesny Prezydent RP Lech Kaczyński. Następnie przy pomniku Pamięci Ofiar Lubina ’82 rozpoczęły się główne uroczystości, w których poza mieszkańcami miasta udział wzięły także rodziny zamordowanych, opozycjoniści oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Po oficjalnych wydarzeniach na terenie hali widowiskowo-sportowej Regionalnego Centrum Sportowego odbył się festyn rodzinny, na którym m.in. wystąpili lokalni artyści oraz zespół Arka Noego. Wieczorem, w hali RCS, podczas Wielkiego Koncertu Wolności można było wysłuchać piosenek w wykonaniu Krzysztofa i Piotra Cugowskich, Kasi Kowalskiej, Anny Karwan oraz Orkiestry Dziubek Band pod batutą Mariusza Dziubka. Obchody zakończyły się widowiskiem muzyczno-laserowym.