25-lecieZbrodni Lubińskiej
Wystawa czasowa
01.09.2017-30.09.2017

Wzgórze Zamkowe, dziedziniec

Wystawa „25-lecie Zbrodni Lubińskiej” znajdująca się na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego, przedstawiała fotorelację z obchodów rocznicy tragedii, do jakiej doszło 31 sierpnia 1982 roku. Upamiętniające ją ogólnopolskie uroczystości odbywały się od 30 sierpnia do 2 września 2007 roku w Lubinie.

Na ekspozycję plenerową składały się 24 plansze, które dokumentowały wizytę w Lubinie najważniejszych władz państwowych i kościelnych na czele z ówczesnym Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i Prymasem Polski kard. Józefem Glempem. Pierwszych dwanaście tablic poświęconych zostało części oficjalnej obchodów rocznicy Zbrodni Lubińskiej, które stanowiły kanwę uroczystości. Kolejne prezentowały fotografie z koncertów muzycznych odbywających się w ramach festiwalu „Muzyka z Oblężonego Miasta”.

Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Sprzyjała temu m.in. dogodna lokalizacja – dziedziniec Wzgórza Zamkowego jest miejscem ogólnodostępnym i często odwiedzanym przez lubinian.

Ekspozycja zorganizowana została przez Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe”, Muzeum Historyczne w Lubinie oraz Stowarzyszenie „Lubin i okolice” przy wsparciu KGHM Polska Miedź S.A. Wystawie towarzyszyła publikacja „25-lecie Zbrodni Lubińskiej” stanowiąca katalog do wystawy. Album wydał Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe”.