Ścieżka edukacyjnaWielka Wojna

Godziny otwarcia: przerwa zimowa do marca 2024

Najważniejszym elementem plenerowej części Muzeum w Parku Leśnym jest stała wystawa poświęcona pierwszej wojnie światowej pomyślana jako ścieżka edukacyjna pt. „Wielka Wojna”. Składają się na nią okopy – takie jak te, w których wiele miesięcy spędzali żołnierze walczący na frontach I wojny światowej. Całości dopełniają wagony i kontenery, w których znajduje się dalsza część ekspozycji poświęconej walkom toczonym z latach 1914–1918.

Ekspozycja zaczyna się od punktu poboru do Legionów Polskich, dalej można zobaczyć część ćwiczebną, okopowe kwatery żołnierzy, kuźnię, kwaterę oficera, kaplicę polową i szpital polowy.

W wyłożonych drewnianymi palami oraz blachą falistą okopach umieszone zostały informacje o najważniejszych bitwach Wielkiej Wojny, a także gazety z lat 1914–1918. W kontenerach wystawowych prezentowane są m.in. wykazy nazwisk rannych, poległych i zaginionych, listy do żołnierzy i te pisane przez nich, a także fragmenty archiwalnych filmów kręconych na froncie. Wystawę zamyka galeria grafik wojennych Leona Wyczółkowskiego, czołowego przedstawiciela Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego.