Wielka Wojna w Parku Leśnym

Park Leśny to miejsce, gdzie można bliżej poznać m.in. historię pierwszej wojny światowej. Pomiędzy drzewami kryją się nie tylko świetnie zachowane pozostałości po dawnej strzelnicy artyleryjskiej, ale także część plenerowa Muzeum Historycznego. Są to wystawy stałe i czasowe.

Najważniejszym elementem jest wystawa stała poświęcona pierwszej wojnie światowej pomyślana jako ścieżka edukacyjna pt. „Wielka Wojna”. Składają się na nią okopy – takie jak te, w których wiele miesięcy spędzali żołnierze walczący na frontach I wojny światowej. Całości dopełniają wagony i kontenery, w których znajduje się dalsza część ekspozycji poświęconej walkom z lat 1914–1918.

W ciągnących się na odcinku kilkudziesięciu metrów krętych okopach w czasie Nocy Muzeów obozują grupy rekonstrukcyjne, inscenizując sceny wojenne. Przejście przez frontowe zaplecze zaczyna się od punktu poboru do legionów polskich, dalej można zobaczyć część ćwiczebną, kuchnię, kuźnię i kaplicę polową, kwaterę oficera, a przede wszystkim kwatery zwykłych żołnierzy. Jest też szpital polowy.

W wyłożonych drewnianymi palami oraz falistą blachą okopach można poczytać informacje o najważniejszych bitwach Wielkiej Wojny, a także gazety z lat 1914–1918. W kontenerach wystawowych prezentowane są m.in. wykazy nazwisk poległych i zaginionych, listy do i od żołnierzy, a także fragmenty autentycznych filmów kręconych na froncie.