Historia miasta na tle życia codziennego

Ratusz, poddasze

Wystawa pt. „Historia miasta na tle życia codziennego” to swoisty wehikuł czasu. W przestrzeni stylizowanej na mieszkanie zwykłej górniczej rodziny, można zobaczyć, w jakich warunkach żyli mieszkańcy Lubina w latach 50., 60., 70. i 80. XX wieku. Multimedialna ekspozycja łącząca autentyczne sprzęty domowe z epoki gierkowskiej z nowoczesnymi sposobami prezentacji materiałów filmowych, fotograficznych czy dźwiękowych to efekt pracy projektantów z firmy Projekt Multimedia, odpowiedzialnej za aranżację m.in. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

W każdym z czterech pomieszczeń zaprezentowane jest jedno dziesięciolecie z okresu, kiedy Lubin stawał się prężnie działającym miastem. Klimat realiów rodem z epoki PRL tworzą archiwalne filmy, zdjęcia, oryginalne meble i sprzęty codziennego użytku, jak buty „relaksy”, królujące w każdym ówczesnym mieszkaniu kryształy, pralka „Frania”, telewizory czy pierwszy komputer. Z autentycznych dziś już zabytkowych radioodbiorników odtwarzane są wywiady z postaciami znanymi młodszym pokoleniom jedynie z książek i lekcji historii. Są to m.in. rozmowy z Janem Wyżykowskim, ludźmi, którzy przyjechali do stolicy Polskiej Miedzi w poszukiwaniu pracy czy wizytującym Zagłębie Miedziowe Edwardem Gierkiem, I sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, który rządził Polską w latach 1970-1980. Ciekawostką jest pierwszy maluch, czyli fiat 126p, który prosto z linii produkcyjnej trafił do lubińskiej rodziny Poniatowskich.

Dla ludzi pamiętających tamte lata zwiedzanie wystawy jest sentymentalną podróżą w czasie, dla młodego pokolenia okazją, by zobaczyć, w jakich warunkach mieszkali ich rodzice czy dziadkowie.

Warto dodać, że wiele z prezentowanych przedmiotów przekazali na rzecz Muzeum Historycznego mieszkańcy Lubina. Całości dopełniają zdjęcia wykonane przez amatorów i rewelacyjnych fotoreporterów i fotografów: Krzysztofa Raczkowiaka, Kazimierza Bełza i Jerzego Kosińskiego.