7. Festiwal Kwiatów i Roślin

1-3 maja 2019

Siódmy Lubiński Festiwal Kwiatów i Roślin, po raz pierwszy zorganizowany przez Muzeum Historyczne w Lubinie, przeszedł do historii. Odwiedzający kiermasz ogrodniczy najchętniej kupowali kwiaty balkonowe i rabatowe. Miłośnicy rękodzieła brali udział w ciekawych warsztatach, natomiast fani Świnki Halinki świętowali z muzykami 25. urodziny zespołu.

Blisko piętnaście tysięcy ludzi odwiedziło podczas majówki błonia, gdzie po raz siódmy odbywał się Lubiński Festiwal Kwiatów i Roślin. Impreza od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców Lubina i okolic, którzy niezależnie od aury przychodzą przede wszystkim po to, by zakupić rośliny do swoich ogrodów, ale także wziąć udział w warsztatach czy posłuchać muzyki. Niskie temperatury i przelotne deszcze nie zdołały zatrzymać ludzi w domach. Ciepło ubrani licznie odwiedzali tegoroczny Festiwal.

Ponad 50 wystawców oferowało bogaty zestaw sadzonek i cebulek kwiatów i roślin jednorocznych oraz wieloletnich, traw, bylin, krzewów, drzewek zarówno ozdobnych, jak i owocowych. Można było kupić także rozsady warzyw i akcesoria ogrodowe. Największą popularnością wśród kupujących cieszyły się kwiaty balkonowe i rabatowe.

Gdy jedni robili ogrodowe zakupy, drudzy próbowali swoich sił w rękodziele. Roślinnej giełdzie zawsze bowiem towarzyszą liczne warsztaty. Autor programów telewizyjnych Witold Czuksanow dzielił się swoją wiedzą na temat róż i hortensji, opowiadał też o zdrowotnych właściwościach kiełków. Podczas prowadzonej już po raz szósty akcji „Polska w Kwiatach” – dzięki sponsorom (Fiskars, Agrimpex, Kronen Group, Himal i Vila) – znany z telewizji dziennikarz mógł obdarować najbardziej aktywnych uczestników prelekcji czy konkursów atrakcyjnymi nagrodami. Dorośli tworzyli kokedamę, czyli wiszące malutkie ogrody w formie kuli rodem z Japonii, parafinowe lampiony, aromatyczne mydełka, świece z węzy pszczelej czy upcyklingowe kwiaty (wytwarzane z surowców wtórnych) lub ozdoby ceramiczne. Dzieci natomiast wykonywały malutkie rabatki z butelek i bratków, biało-czerwone papierowe kwiaty, kolorowe koźlaczki oraz wiele różnych małych artystycznych dzieł z motywami roślinnymi. W strefie aktywności dla seniora można było potańczyć zumbę, sprawdzić swoich sił w aerobiku, przeszkolić się z pierwszej pomocy albo krav magi (sztuki samoobrobny).

Roślinnemu festiwalowi jak co roku towarzyszyła muzyka. Lubinianie mieli okazję posłuchać grup Trzynasta w Samo Południe i Tamp. Ćwierć wieku na scenie ze swoimi fanami świętował lubiński zespół Świnka Halinka. Muzyczną gwiazdą tegorocznego Festiwalu była formacja Big Cyc. Ostatni dzień imprezy tradycyjnie upłynął w ludowych klimatach. Małgorzata Majeran-Kokott, dziennikarka Radia Wrocław poprowadziła Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Następnie swoją twórczość zaprezentowali seniorzy z Lubina i okolic. Festiwal zakończył się wspólnym śpiewaniem karaoke.

Już teraz zapraszamy na kolejny, ósmy Lubiński Festiwal Kwiatów i Roślin, który odbędzie się w dniach 1-3 maja 2020.