Otwarcie Muzeum Historycznego w Lubinie

17 maja 2018

Oficjalnie lubińskie Muzeum Historyczne zostało otwarte w południe 17 maja 2018 roku. Jako pierwsi tego dnia obejrzeli je dziennikarze lokalnych mediów. Następną grupą, która zwiedziła muzeum, byli prezydent Lubina Robert Raczyński i miejscy radni. Gości oprowadzili: dr Marek Zawadka – dyrektor, Piotr Bieruta – kustosz, a także Karol Machi – historyk, jeden z muzealnych przewodników.

Przedstawiciele mediów i radni obejrzeli krótką animację, pokazującą dzieje miasta od początków osadnictwa do chwili obecnej, wystawy czasowe i wystawy stałe, które znajdują się na poddaszu.

Jak powiedział dyrektor Muzeum Historycznego, jest ono wprawdzie niewielkie, ale interesujące. W ciągu 45 minut można zwiedzić całość.
– Zapraszamy wszystkich mieszkańców Lubina i okolic. Osoby indywidualne mogą zwiedzać indywidualnie, ale zawsze mogą też poprosić, by pracownik muzeum je oprowadził – zapewnił Marek Zawadka. – Natomiast w przypadku grup zorganizowanych bardzo proszę o kontakt, ponieważ z grupą musi iść przewodnik i oprowadzanie musi się odbywać w mniejszych, kilkunastoosobowych grupach.

Na spotkaniu z dziennikarzami obecni byli także projektanci wystaw stałych. Szymon Kowal z firmy Projekt Multimedia, która odpowiada za ekspozycję poświęconą życiu codziennemu w Zagłębiu Miedziowym, przyznał, że czasu na opracowanie i wykonanie było mało, ale jest zadowolony z efektów, jakie udało się osiągnąć.

– Wykorzystaliśmy różne techniki multimedialne i scenograficzne, łącząc je w wystawę – mam nadzieję – dosyć ciekawą dla zwiedzających – powiedział Szymon Kowal. – Są pokazy slajdów, filmy z Kroniki Filmowej czy oryginalna boazeria z czasów PRL-u, którą przekazał jeden z naszych kolegów przy okazji remontu kuchni. Staraliśmy się, by wszystkie eksponaty pasowały do epoki i przypominały ludziom tamte czasy.

Oto linki do relacji z otwarcia muzeum w lokalnych mediach:

Polecamy też wywiad z dyrektorem Markiem Zawadką, którego przed otwarciem muzeum udzielił Radiu Plus