2. Lubiński Zlot Pojazdów Zabytkowych

14 września 2019

Gdy rok temu Muzeum Historyczne w Lubinie przygotowywało po raz pierwszy zlot klasycznych samochodów i motocykli, trudno było przewidzieć, czy taka impreza przyjmie się w stolicy polskiej miedzi. Okazało się, że tak. Na Rynek przybyło wówczas ok. 70 pięknych pojazdów, dopisała także publiczność. Już wówczas zostało postanowione, że w 2019 r. zlot odbędzie się ponownie.

Tym razem na lubińskim Rynku można było zobaczyć ok. 90 samochodów i motocykli. Najstarszy z nich wyprodukowany został w 1947 r. – był to przepiękny Chrysler New Yorker z ośmiocylindrowym rzędowym silnikiem o pojemności ponad 5 litrów. Ozdobą zlotu był też Citroën DS20 z 1972 r. Ten pojazd już w momencie prezentacji w 1955 r. wzbudził wielką sensację i niezmiennie szokuje do dziś swoją stylistyką i rozwiązaniami technicznymi. Inne ciekawe maszyny, które mogliśmy oglądać na lubińskim Rynku 14 września 2019, to m.in.: Fiat 130, Mercedes-Benz W121 czy Škoda Octavia. Dopisali właściciele samochodów polskiej produkcji. Przyjechało aż pięć syren, kilka małych i dużych fiatów, mogliśmy też podziwiać dwie Warszawy oraz Nysę. Samochody te, ustawione na tle powiększonych reprodukcji zdjęć Lubina z lat 70. XX w., pozwalały na chwilę przenieść się w czasie. Tym bardziej że tego dnia na lubińskim Rynku można było spotkać pracowników Muzeum Historycznego w Lubinie przebranych w stroje z lat, gdy po ulicach jeździły syreny, warszawy i wartburgi, a na prywatkach słuchano rock ’n’ rolla i bigbitu.

Oficjalna część 2. Lubińskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych rozpoczęła się o godz. 13:00, gdy Rynek wypełnił się już szczelnie pojazdami. Z głośników leciały przeboje muzyczne z lat sześćdziesiątych, a na scenie właściciele opowiadali o swoich maszynach. Dla dzieci przygotowana została strefa warsztatowa, a tematy odbywających się tego dnia zająć były związane rzecz jasna z motoryzacją. Dla publiczności przygotowano też konkurs, w którym głosujący mogli wybrać najładniejszy ich zdaniem pojazd zlotu. Wygrał, co nie było zaskoczeniem, wspomniany Chrysler New Yorker. Jego właściciel odebrał też nagrodę za najstarszy pojazd zlotu. Najciekawszym organizatorzy wybrali wspomnianego citroena. Spośród głosujących wylosowano trzy osoby, które także otrzymały upominki od Muzeum Historycznego w Lubinie.

O godz. 16:00 uczestnicy zlotu przejechali z Rynku ulicami Odrodzenia, Kolejową, Leśną, Wrzosową i Gajową do Parku Leśnego, gdzie tego dnia odbywała się organizowana także przez lubińskie muzeum Noc Muzeów.