Lutnicy wspominali Defil w ratuszu

28 listopada 2019

Dzień św. Cecylii, patronki lutników, to dla byłych pracowników Dolnośląskiej Fabryki Fortepianów i Instrumentów Lutniczych okazja do spotkania i wspomnień. Tym razem lutnicy z Lubina spotkali się w ratuszu, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Historyczne – od kilku lat współorganizator spotkań Defilowców.

W czwartek, 28 listopada, punktualnie o 17.00 (po zakończeniu mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa) Salę Konferencyjną w lubińskim ratuszu wypełnili byli pracownicy Dolnośląskiej Fabryki Fortepianów i Instrumentów Lutniczych w Lubinie. Przybyło około 70 osób.

Tegoroczne świętowanie dnia patronki lutników zainaugurowała Elżbieta Domin, która podziękowała za możliwość organizacji spotkania w Muzeum Historycznym. Następnie Krzysztof Węgrzyn przedstawił historię Defilu. Był to jeden z najważniejszych zakładów w mieście, o przedwojennej przeszłości. W fabryce otwartej na nowo w 1947 roku i działającej do 2005 roku pracowało wielu mieszkańców Lubina. W latach 70. XX w., gdy Defil był u szczytu swoich możliwości, zatrudnionych było w nim ponad tysiąc osób.

Pięć lat po zamknięciu zakładu jego załoga – zżyta ze sobą jak jedna wielka rodzina – postanowiła spotykać się raz w roku, by powspominać dawne czasu i razem pomuzykować. W końcu muzyka i śpiew to nieodłączne elementy życia ludzi, którzy produkowali instrumenty z duszą, jak mówią użytkownicy gitar, skrzypiec czy pianin powstałych w Defilu.

Goście obejrzeli też muzealny materiał filmowy o dziejach Lubina oraz specjalnie przygotowaną na tegoroczne spotkanie prezentację archiwalnych fotografii dokumentujących pracę w Defilu, a także spotkania z minionych pięciu lat organizowane w Galerii Zamkowej.

Wspomnienia i rozmowy oraz wspólne śpiewanie poprzedził występ Renaty Dasek, solistki grającej na gitarze (oczywiście wyprodukowanej w Defilu). Po krótkim koncercie zebrani chwycili za śpiewniki, przygotowane specjalnie na tę okazję i śpiewali przy muzyce kierowanego przez Krzysztofa Węgrzyna zespołu „Defil”.

O godz. 16:00 uczestnicy zlotu przejechali z Rynku ulicami Odrodzenia, Kolejową, Leśną, Wrzosową i Gajową do Parku Leśnego, gdzie tego dnia odbywała się organizowana także przez lubińskie muzeum Noc Muzeów.