Miasto Lubin,

będące stolicą powiatu lubińskiego (zamieszkane przez nieco ponad 70 tysięcy mieszkańców) położone jest na południowym zachodzie Polski, 74 kilometry od stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia. Miasto ma charakter przemysłowy. W 1957 roku na terenach Legnicy, Lubina i Głogowa odkryto złoża miedzi, które zapoczątkowały silny rozwój regionu i nadały miastu górniczy charakter. Jednak Lubin to nie tylko miedziowa potęga Polski, ale także ważny ośrodek kultury oraz kuźnia talentów sportowych.

Zabytki

Lubin to nie tylko kopalnie, miasto ma ponad 850-letnią historię. Z czternastowiecznych murów okalających centrum pozostała tylko część wraz z basztą Głogowską, która stała u bram miejskich. Niedaleko od baszty znajduje się Wzgórze Zamkowe, którego historia sięga XIII wieku oraz kaplica zamkowa, pełniąca obecnie rolę galerii sztuki. W najstarszej części miasta, do dziś nazywanej Starym Lubinem, znajduje się pochodzący z XVII wieku kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Nieco starszy jest gotycki kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej pochodzący z XIV-XVI wieku. Neogotycką budowlą z pierwszej dekady XX wieku jest kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Sport

Lubin oferuje szeroką gamę aktywności sportowych. W hali widowiskowo-sportowej RCS do dyspozycji są korty do squasha, siłownia oraz kompleks zewnętrznych basenów sportowo-rekreacyjnych. Obiekt wyposażony jest w trzy stalowe niecki, jedna do pływania, druga rekreacyjna o nieregularnym kształcie oraz trzecia przeznaczona tylko do skoków. Na odpoczywających czekają dwie atrakcyjne zjeżdżalnie oraz zespół masaży wodno-powietrznych z rwącą rzeką. Niedaleko hali mieszczą się także kręgielnia, nowoczesna hala tenisowa i korty zewnętrzne oraz lodowisko o powierzchni 1800 m kw. z torem do jazdy szybkiej.W mieście korzystać można również z dwóch basenów krytych – Ustronie i Centrum (oba mają 6-torowe niecki długości 25 m) oraz sztucznych boisk przeznaczonych do uprawiania wielu dyscyplin sportowych. Lubin to także miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników wspinaczki, którzy próbują swoich sił na najwyższej w Polsce ścianie wspinaczkowej na wolnym powietrzu. Nazywa się Kielich i ma 34 metry wysokości oraz 6 tras.

Co robić w wolnym czasie?

W wolnej chwili warto iść na spacer do parku Wrocławskiego. Na terenie zajmującym 14 ha ulokowano ptaszarnię, szlak dinozaurów, minizoo, ścieżki spacerowe, place zabaw, wystawy. W 12 wolierach żyje około 50 gatunków ptaków, między innymi: żurawie, orły, sokoły, sowy, bażanty, pawie, głuszce, bociany i wiele innych. Ścieżka dinozaurów została stworzona z myślą o najmłodszych. Znajdują się na niej figury dinozaurów i mamutów w skali 1:1. W parku mieści się także minizoo ze zwierzętami wiejskimi, takimi jak kury, kozy, świnki, kucyki, osiołki i inne. Zainteresowani sztukami wizualnymi mogą odwiedzać Galerię Zamkową, w której obejrzeć można wystawy prac artystów współczesnych i dawnych oraz autorskie wystawy historyczne. Mieszcząca się w ocalałym fragmencie średniowiecznego zamku książąt piastowskich galeria to gotycka przestrzeń tworząca niezwykłą scenografię dla dzieł sztuki. W wolnym czasie można się również wybrać do jednego z dwóch lubińskich kin – kina Helios oraz kina znajdującego się w Centrum Kultury „Muza”, w którym prezentowane są także spektakle teatralne i kabarety.